По главното било на Пирин (5(6) дни)

  • 07:00

“Пирин – красив и суров, любим и легендарен…”

Това са първите думи в единия от двата пътеводителя, по които съм се водил, измисляйки този преход. Първият е издаден през далечната 1970 година, а другият си е направо нов – 1988 година. Много неща са се променили от тогава, но мога да ви уверя, че главното било на Пирин не е мръднало.

Описанието на това събитие ще бъде по-дълго от обикновено. Но смятам, че посочената информацията е важна за всеки, който реши да се присъедини.

Дати

Събитието ще се проведе в периода 12-19 юли. Като ще се изберат 5-те дни с най-добра прогноза за времето.
Маршрут

По въздушна линия, маршрута има дължина малко под 70км. Но не го подценявайте! Изкачват се над 40 върха с надморска височина над 2500 метра. Някои от които са по-технични. Преминава се по тесни ръбове (“кончета”).

Няма как да не цитирам отново любимият ми пътеводител от 1970, където маршрута е описан по-скоро като пътепис:

“Все пак е необходима предварителна самокритичнна оценка на планинарските ни възможности и на здравословното ни състояние, защото някъде може да се пожадува, другаде да се постудува, а могат и ръцете да потрябват, за да се премине по-нататък. Но за това пък изобилието от впечатления и преживявания, особено ако групата е с изравнени сили и приблизителни вкусове и предпочитания, ще направи спомен от този излет незабравим.”

През целият маршрут ще се спи на палатки. Ще минем през едно единствено място, от което ще може да си купим нещо – заслон Тевно езеро. Там се предлагат супи, омлети, вафли, бира. Всичко останало ще носим на гръб.

Ден 1:

м. Предела– вр. Пирин – ез. Сълзица (около 7 часа)

Първият автобус за Предела тръгва от София в 07:30 и е на Предела около 10:00. От там се отправяме към първият висок връх от главното било на Пирин – вр. Пирин (2593 м.н.в.). През този ден ще имаме вода само в началната и крайната точка. За това е добре да се запасим с вода за цял ден. Вр. Пирин се достига за около 5 часа. От него посоката е ясна – следваме главното било, докато не свърши. Първо ще изкачим върховете Плешки (2546 м.н.в.) и Гърбец (2597 м.н.в.) и ще слезем до езерото Сълзица. Там ще нощуваме.

Ден 2:

Eз. Сълзица – Суходолски превал – Кончето – вр. Кутело – вр. Вихрен – Муратов връх – Муратова (Бъндеришка) порта (около 8 часа)

През този ден ще минем през най-високите върхове на Пирин. Пътеката следва така нареченото “Мраморно било”, минаването по което е невероятно изживяване. Ще има няколко по-интересни моменти, за минаването на които трябва да имаме стабилна психика. Минаването по Кончето е емоционално преживяване, но още по-емоционално е изкачването на Муратов връх.

Последователно ще минем през Каменишки връх (2532 м.н.в.), вр. Бутин (2688 м.н.в.), Суходолски превал, вр. Разлошки суходол (2640 м.н.в.), вр. Каменитица (2726 м.н.в.), вр. Баюви дупки (2820 м.н.в.), заслон Кончето, вр. Бански суходол (2884 м.н.в.), Кончето, вр. Кутело (2908 м.н.в.), Премката, вр. Вихрен (2914 м.н.в.), Вихренски преслап, вр. Хвойнати (2635 м.н.в.), Влахински превал, Муратов връх (2669 м.н.в.) и Муратова (Бъндеришка) порта. Там ще нощуваме. И през този ден ще имаме вода само в крайните точки на маршрута и съответно трябва добре да се заредим.

Ден 3:

Муратова (Бъндеришка) порта – Бъндеришки чукар – Главнишка порта – Тевно езеро (6-7 часа)

И през този ден няма да имаме вода чак до Тевно езеро. Зареждането с достатъчно вода за през деня вече трябва да ни е станало навик.

Последователно преминаваме през Бъндеришки чукар (2731 м.н.в.), Главнишка порта (между последните две е интересно), Възела (2620 м.н.в.), Голям Типиц (2645 м.н.в.), Голямата страна (2644 м.н.в.), Превалски чукар (2604 м.н.в.), Винарска порта, Мозговишка порта и достигаме Тевно езеро.

Достигайки Тевно езеро имаме варианти. Ако от заслона ни направят проблем, че искаме да спим на палатки до езерото, ще отидем до Митровото езеро и ще спим там.

Ако имаме достатъчно време, желание и сили може да качим върховете Валявишки чукар, Момин Двор и Кралев двор, които са в близост до Тевното езеро.

Ден 4:

Тевно езеро – Кралевдворска дясна порта – Митрово езеро – Демиркапия – вр. Джано – Корнишки превал – Тодорова поляна (7-8 часа)

През този ден първо ще слезем до Митровото езеро, през Кралевдворската дясна порта. След което отново ще тръгнем да се изкачваме към билото, минавайки през Аргировото езеро. Там ще си налеем вода (познахте – отново за цял ден). Следват Демиркапия, Джано (2668 м.н.в.), Кривец (2709 м.н.в.), Железник (2673 м.н.в.), Корнишки превал, Хлевен (2645 м.н.в.), Черни връх (2349 м.н.в.), Бойков връх (2045 м.н.в.) и Тодорова поляна.

Ден 5:

Тодорова поляна – х. Попови ливади (4-5 часа)

След като се заредим вече автоматизирано с достатъчно вода за цял ден, продължаваме да вървим по главното било до последният по-висок връх – Орелек (2099 м.н.в.). От него се спускаме до хижа Попови Ливади.

До хижата има асфалтов път. Ще се опитам да организирам транспорт с бус до град Гоце Делчев. Там може да се изкъпем, да хапнем и да се отправим към София. За целта има автобуси. Последният тръгва в 20:48ч.

Ако през този ден не успеем да използваме транспорт до Гоце Делчев, може да увеличим прехода с един ден. Да нощуваме в околността на хижа Попови Ливади и през следващият ден да слезем пеша до Гоце Делчев.

Ден 6:
Резервен.

Наличие на вода по време на маршрута
Както вече споменах, всеки ден ще имаме вода в началната и в крайната точка. Съответно всяка сутрин ще трябва добре да се зареждаме с достатъчно вода за цял ден.

Степен на трудност
Високa

Необходим опит

Много добра физическа подготовка.

При многодневните преходи е много важно да можете да се възстановявате добре, за да не се превърне в ад това изживяване.

Раниците ще бъдат доста тежки – трябва да можете да носите тежка раница, дълго време.

Ще бъдат преминавани по-технични места. Трябва да сте подготвени за това.

Нужна екипировка
Палатка

Спален чувал (да не е твъде тънък – ще спим на високо)

Шалте
Храна за 5 дни

Раница, яке, челник, слънчеви очила, слънцезащитен крем, нищо по- специално…

Списъкът не е пълен, а отразява само основната екипировка нужна за прехода.

Старайте се много добре да си оптимизирате багажа!

И още…
Следете събитието за промени и по-конкретна информация.

Ако имате въпроси, пишете на стената на събитието или се свържете с водача.

Водач
Веселин Истатков

Фейсбук: https://www.facebook.com/veselin.istatkov

Е-мейл: veselin.istatkov@gmail.com

Телефон: +359 878 854 721

 

Събитието се организира от “Младежки клуб по пешеходен и вело туризъм – София”. Всеки желаещ да участва в събитието подписва декларация, с която удостоверява, че:

  • Участва в проявата на Младежкия клуб по пешеходен и вело туризъм на собствена отговорност и риск и ще изпълнява нарежданията на ръководството и водача;
  • Е Здрав и физическото му състояние му позволява да преодолее натоварванията по време на мероприятието;
  • Запознат е с устава на клуба и ще се придържа към него.

 

Устав на клуба: http://young-hikers.com/wp-content/uploads/2013/09/Устав.pdf